• A megújulás jegyében

    „A múlt a fájdalom színpada. A veszteségé. Amikor a balszerencse folyton megfosztott attól, amire vágytál, amikor az értelmetlen halál elragadta tőled azt, akit szerettél; amikor a párod magadra hagyott a bajban, amikor munkát kerestél de senkinek sem kellettél… Mint minden ember, te is feladtad olykor – a hiábavalóság úgy mosta el az életbe vetett bizalmadat, mint homokvárat a tenger dagály idején.

    Read more

  • Jóga kifejezések, amiket jó ha tudsz :)

    A jóga gyakorlásával automatikusan olyan világba kerülünk, amely távol áll az európai kultúrától. Sokan ezért is félnek belevágni. Nem beszélve azokról a szanszkrit kifejezésekről, amelyeket a jógaoktatók az órákon használnak. Lehet, hogy benned is van egyfajta gát, félsz emiatt. Megértem. Hiszen nem elég, hogy valami újba csöppensz, még idegenül is beszélnek hozzád.  A kezdő jógásoknak az a legnagyobb gondjuk,

    Read more

  • Az ászanák pszichoterápiás értéke

    Sannyasi Atmatattwa

    “Ember, ismerd meg önmagad, hogy Istenivé válj”
    Felirat a Delfi Apolló Templom bejárata felett

    Sokan gondolják, hogy a jóga ászanák hasonlóak a fitten tartó tornagyakorlatokhoz, és ekképpen végrehajtva őket csak a fizikai testet teszik hajlékonnyá, erőssé, tonizálttá vagy karcsúvá. Míg ezek valójában a számos mellékhatásaik közé tartoznak,

    Read more

  • 9 jógapóz a boldogsághoz.

    Mi az élet végső célja?

    Talán nagy filozófusainknak jobb válaszaik vannak erre a kérdésre, de az én szerény véleményem szerint egyszerűen az, hogy boldogok legyünk.

    A cél az, hogy a boldogság legyen életed középpontja – az a pont, ahonnan minden egyes napodat elkezded. Válaszd a boldogság érzését minden reggel amikor felkelsz, semmint azt a gondolatot,

    Read more

  • Az ashtanga jóga nyolc eleme és magyarázata

    Az ashtanga  szó szanszkrit jelentése nyolc ág, nyolc végtag. Ez egy nyolcágú jógarendszer. A bölcs Patandzsali a Jóga-szútra című összegző művében emeli ki e  jóga folyamatának nyolc részét. Ezek a szintek, mint a lépcsőfokok egymásra épülnek, s egymás után segítik a gyakorlót a végső cél elérésében.

    1. Yama,

    Read more

  • Jógázz a horoszkópod szerint – Csillagjegyek jógája 🌟

    A jóga népszerűsége vitathatatlan. Nem véletlenül, hiszen ez a bámulatos mozgásforma testre, lélekre, szellemre egyaránt hat, kikapcsol és ellazít, feszesít, nyújtja az izmokat, csodásan formálja a testet. A csillagjegyek személyiségéhez más és más jógapóz illik. Ez az, amivel a leghatékonyabban lazíthatod el magad például egy stresszes napot követően. Melyik ászanát gyakorold a lehető leggyakrabban? Ebből a rendhagyó horoszkópból kiderül.

    Read more

  • Ölelésterápia

    Az „ölelésterápia” kimutatta, hogy naponta legalább nyolc ölelésre van szükségünk!

    Az ölelésterápia minden bizonnyal erős, pozitív hatásokkal rendelkezik.

     

    A kutatások kimutatták, hogy az ölelés és a nevetés rendkívül jó hatással van a betegségek leküzdésére, a magány, a stressz és a fáradság elfeledésére. Ezen kívül, az ölelés köztudottan a szívműködésre is pozitív hatást gyakorol

     

    Read more

  • A meditáció és a jóga vissza tudja fordítani a stressz által okozott elváltozásokat a DNS-ben

    A meditáció, a jóga vagy a tajcsi nemcsak egyszerűen ellazítanak bennünket, ezek a módszerek sejtszinten gyógyítják a testünket.

    A Coventry és a Radboud Egyetem új kutatása szerint a testre és a tudatra egyaránt ható „mind-body” módszerek képesek visszafordítani a DNS-ben létrejött, betegségeket és depressziót okozó molekuláris reakciókat. A kutatócsoport tagjai a több mint egy évtizedes kutatás során azt vizsgálták,

    Read more

  • Gyógyító mantra

    A testi, lelki gyógyulást egyaránt elősegíti a mantra – meditáció.
    Ez egy olyan ősi módszer, melyet Indiában, már több évszázada használnak a mindennapi problémák enyhítésére. A napi stressz, és a vele járó feszült állapot is könnyen oldódik állta. A stresszes állapot oldása, pedig elősegíti a lelki problémák megszűnését.

    Segítségével tehát nem csak nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb lelkiállapotra tehetünk szert,

    Read more

  • A fordított testhelyzet hatása a szervrendszerek működésére

    A fordított testhelyzetű ászanák szerepe igen jelentős a jógagyakorlók életében. Életünk során a testhelyzeteink 99 százalékában a fejünk feljebb helyezkedik el, mint a szívünk (állás, ülés), vagy esetleg egy vonalban (fekvés). Ezen ászanák azok, amelyek kivitelezése során ez megváltozik, és ezáltal számos kedvező élettani hatást fejtenek ki. A test bonyolult szervrendszerek összessége, melyek működését röviden áttekintve megvizsgálom,

    Read more

  • Jóga nyáron

    Külső szemlélőként sokan hajlamosak azt gondolni, hogy a jógagyakorlatok kivitelezése nem igényel különösebb erőfeszítést, ezért teljesen mindegy, melyik évszakban milyen ászanákat választunk. Ez azonban tévedés: a nyári kánikula idején más gyakorlatokat érdemes előnyben részesíteni, mint a téli hidegben. Az időzítés kulcsfontosságú, ráadásul az évszakok mellett a napszakokra is érdemes odafigyelnünk.

    A keleti hagyományokat figyelembe véve melyik napszakban ajánlott átmozgatni a testünket?

    Read more

  • Ászana és érzelmek

    Részlet Gregor Maehle Szamádhi-könyvéből:

    „Patandzsalí a betegséget a jóga első akadályaként sorolja fel. Ha betegek vagyunk, akkor nem valószínű, hogy fogunk tudni tisztán gondolkodni és gyakorolni. Erős és egészséges testtel kell rendelkeznünk, mert a testünk a jármű a szabadság felé vezető úton. Emlékezzünk arra, amit a szancsita karmával kapcsolatban írtam az előző fejezetben. Ez az a karma,

    Read more

  • Póz és ami mögötte van

    Az interneten keresztül senki sem látja, milyen vagy. Azt teszel, amit akarsz, olyannak mutatod magad, ami nem is te vagy, csak a divat és a celeb világ „ezt várja el Tőled”. Rengeteg olyan jóga fotót is láthattok, ahol ez a lényeg. Nagyon hajlékony, nagyon erős… De mégsem ez a fontos. Nem azon van a hangsúly, hogy hogy néz ki a póz..hanem hogy milyen utat jársz be amíg odajutsz.

    Read more

  • A jóga nem ismer korhatárokat!

    Kiegyensúlyozott lélek, egészséges test és kiváló közérzet: a jóga ideális kísérőnk minden élethelyzetben, hiszen kicsiknek és nagyoknak egyaránt segít megtalálni a belső egyensúlyukat.

    Vannak, akik a stresszt kívánják oldani vele, és általa szeretnének megszabadulni a nyomasztó gondolatoktól, mások pedig az izmaikat akarják lazítani, és elsődleges céljuk testük erősítése. Sokak számára a jóga spirituális utazás a saját lelkükhöz.

    Read more

  • Astanga jóga: formálja a tested és a lelked is!

    Az astanga az egyik legnépszerűbb, legösszetettebb, és sokak szerint legnehezebb jógairányzat. Pápa Gyöngyvér, a Mandala Jógastúdiók vezető oktatóját kérdezte a Divány.hu, miért az astanga jógát válasszuk.

    Hosszú évek alatt sem sikerült megunnom, pedig az egész astanga jóga mindössze hat sorozatból áll, és én még az út felénél sem tartok.

    – kezdi Gyöngyvér.

    Read more

  • Om, a legerősebb mantra

    Az Om a legerősebbnek tartott mantra valamennyi között. Az egyiptomi Amen megfelelője, és valójában az isteni Logosz neve. Az Om szanszkrit szó, és az életnek azt a szikráját jelenti, amely a fizikai életbe zárt isteni rész.

    Az Om kiejtésének és intonációjának sok száz módja van, és mindegyik a maga sajátos módján hat az aurára.

    Read more

  • Jóga a NULLÁRÓL

    … pont,mint ahogyan én kezdtem. Erős belső indíttatástól vezérelt keresés után, kérdéseimre válaszokat találtam. Tapasztalatok, könyvek, emberek jöttek, mert hívtam, kerestem őket. Rám talált ez a könyv. Mikor beleolvastam a boltban, tudtam, hogy pontosan ezt kerestem. A tartalmát. Amit adni tud nekem, amit adni tudok általa magamnak. Így kezdtem. Fogtam magam és nagyon figyelmesen olvastam a könyvet,

    Read more

  • Miért „ne” jógázzunk? (10 érv a jóga „ellen,,)

    Kétfajta ember létezik: az egyik csoportba tartoznak azok, akik vágynak az egyéni fejlődésre, növekedésre, a másikba pedig azok, akik nem. A besorolást úgy is el lehet végezni, hogy az egyik csoportba tartoznak azok, akik jógáznak, a második csoportba pedig azok, akik nem. És mivel ők vannak többen, biztos vagyok benne, hogy nagyon is komoly és nyomós érveik vannak a jóga ellen (ezek közé nem számítanak az olyan nyilvánvalóan súlyos indokok,

    Read more

  • Mahátma Gandhi életének 20 alapelve

    „A megbocsátás képessége az erős emberek jellemzője; a gyengék soha nem bocsátanak meg!”
    Mahátma Gandhi

     

    1. Először észre sem vesznek téged, aztán nevetnek rajtad, majd harcolnak ellened. És akkor jön el a te időd és nyersz.

    2. A „szemet szemért” elv vakká teszi az egész világot.

    3.

    Read more

  • Így segíti a jóga a szíved egészségét

    Sokan gondolják, hogy a jóga elsősorban a hajlékonyságot és az egyensúlyt elősegítő mozgásforma. Az ősi hagyomány szerint azonban mindez a megfelelő légzéstechnikákkal és a meditációval kiegészítve lesz teljes és vitathatatlanul pozitív hatású.

    A Harvard Egyetem beszámolója szerint a gyakorlatok végzése mérhető javulást eredményez a szív- és érrendszer egészségével kapcsolatban, például a vérnyomás, az alvásminőség, valamint az artériák állapotát tekintve.

    Read more

  • Így mentheti meg az életedet a jóga

     Száz okot fel lehetne sorolni, miért kezdj el te is jógázni, ha még nem tetted volna – ezekből itt van most 13.

    1. Javítja a szexuális életet

    Kezdjük mindjárt a legfontosabbal: a rendszeres jógagyakorlás növeli a szexuális vágyat, ráadásul serkenti a testben a véráramlást, különösen a medencetájékon. Ez pedig ugye nem rossz dolog az ágytornánál. 

    Read more

  • Jógával a túlsúly és az emésztési problémák ellen

     

     

     

     

    A jógát sokszor univerzális jótevőként, minden baj azonnali hatású ellenszereként állítják be. Bár ez nem teljesen van így, és főleg nem rövidtávon, a jóga rendszere valóban elképesztő sokoldalú segítséget jelent. Aki hosszútávon gondolkodik, még a vártnál is több pozitív hatást tapasztalhat.

    Read more

  • Etikai iránymutatások a jógában 1: ahimsza, azaz nem ártás

    Az ászanák hasznos térképek önmagunk felfedezésére, de semmiképpen sem maguk a terepek.” Donna Farhi

    Hányszor mondod el naponta magadnak, hogy ez nekem nem megy, nem vagyok elég jó, nem érdemlem meg? És hányszor érezted már azt az életedben, hogy ezt nem lett volna szabad megtennie velem? Miért nem hagytam előbb abba,

    Read more

  • Miért a jóga?

    MIÉRT PONT A JÓGA?

    Mert jógázni jó!

    Nem kérdés ez mindazok számára, akik jógáznak. De nem biztos, hogy ez elegendő válasz, ha a kérdező még sosem jógázott. Gyakran gondolok arra, hogy átadható-e szavakkal az, amit a testünk lelkünk átél, amikor jógázunk. Egyáltalán nem vagyok benne biztos. Ez a kérdés pedig valamiért már többször is megtalált engem.

    Read more

  • Önelfogadás és belső béke

    Szeretem, hogy nem vagyok tökéletes.
    A legjobban viszem az életemet, ahogyan csak tudom. Szabad szeretnem az esetlenségem, a hibáimat. Ez nem jelenti azt, hogy elzárkózom a változástól, az életem jobbításától.

    Ahhoz, hogy változhassak szükségem van az elfogadásra. Nem a spirituális „Fogadd el magad!”–ra gondolok, vagy a „Gondolkodj pozitívan!”–ra. Ezekben hatalmas az elvárás és rögtön benne van ez a mondat is:„Nem vagyok jó,

    Read more

  • „Démonidéző” útikalauz jógázóknak 😈

    A démon egy tudományosan nehezen értelmezhető fogalom. Pszichológiai kutatóorvosként, ha szeretném mégis lefedni, vajon mit aposztrofálnak egyesek „démonidézésként”, akkor olyan tevékenységekre gondolnék, amik nem szokványos és a lelki egészséget gyengítő, vagy kifejezetten mentálisan megbetegítő hatást fejtenek ki.

    A jóga lelki kockázatáról és mellékhatásáról

    Ha ezt a meghatározást vesszük alapul, a jóga egyértelműen „démonidéző” potenciállal bír.

    Read more

  • Astanga jóga: “Segít a nőknek, hogy erősebbek legyenek”

    “Hagyd kint a cipődet és az egódat!” – olvasom a Bandha Works Jógaiskola ajtaján. Vasárnap reggel 7 óra van. Az utcán még a tegnapi bulikból hazafelé tartó emberek császkálnak, itt viszont olyan sokan vannak a jógateremben, hogy az újonnan érkezőknek várniuk kell, amíg valaki befejezi az egy-másfél órás, önállóan végzett gyakorlást; van, aki hajnali 5 óta jógázik.

    Read more

  • Prána – a vájuk és a nádík

    Prána – a vájuk és a nádík


    Újabb részlet a Krishnamacharya-könyvből:

    „Prána – a vájuk és a nádík
    Az élethossz, a test és az elme ereje a tíz váju (életlevegő) – prána, apána, vjána, udána, szamána, nága, kúrma, krikara, dévadatta és dhanandzsaja – szabad mozgásának eredménye. Read more

  • Ezért érdemes színesen táplálkozni

    A zöldségek és gyümölcsök színe elárulja testünknek, hogy milyen tápanyagokat tartalmaznak. A színek is tápanyagok, az egészséges táplálkozás alappillérei.

    A zöldségek és gyümölcsök változatos színe nem csak szemet gyönyörködtető, hanem a természet jelzőrendszere is egyben.

    A színek is tápanyagok – egyfajta színkódok

    A változatos színek a szervezetünk egészségéhez nélkülözhetetlen tápanyagokat jelölnek. Éppen ezért fontos színesen táplálkozni.

    Read more

  • Jógát a hivatalokba! – avagy a jóga pozitív hatásai az ülő munkát végzőkre

    A jóga emberi szervezetre gyakorolt pozitív hatásairól valamennyi emberre, valamennyi életkorban és élethelyzetben, hosszasan lehetne írni. Ebben a rövid esszében arra szeretnék fókuszálni, hogy egy hivatali/irodai közösségre, amelyben résztvevők jellemzően 8-10 órát egy helyben ülve töltenek, milyen hatással lehet a rendszeres, helyben az adott közösségnek biztosított jógagyakorlás lehetősége.

    Ez a téma azért áll olyan közel hozzám,

    Read more

  • Jóga kontra kávé, cigi, alkohol

    Összeegyeztethető-e az élvezeti cikkek fogyasztása a jógaéletmóddal? Szakértőinket kérdeztük.

    Cigizhetek-e, kávézhatok-e, illetve ihatok-e alkoholt, ha jógázni járok? Összeegyeztethető-e az élvezeti cikkek fogyasztása a jógaszemlélettel, -életmóddal?

    Léteznek gyakorlók, akik a jóga mellett kávéznak, alkalomadtán megisznak egy-egy pohár bort, vagy nem tudnak felhagyni cigarettázási szokásaikkal. Jogosan merülhet fel a kérdés, különösen, ha még nem jógáztunk: élhetnek-e a jógik ilyesfajta szerekkel?

    Read more

  • Tudatunk, finom fizikai testünk felépítése

    Az anyagi világban az élőlényt az alábbi testek fedik be: durva fizikai-, energetikai- és finom fizikai test. Mindezek mellett létezik az önvaló, a lélek. Jelen cikk a finom fizikai testről, vagyis a tudatról fog szólni, de a cikksorozat a többi testet is be fogja mutatni. (Az összefoglalás a leírás végén lesz.)

    A finom fizikai testet,

    Read more