A jóga egy majd 5 ezer éves, a testi, lelki és spirituális fejlődés megsegítésére kidolgozott tudományos és rendszerezett technika. Maga a „jóga” szanszkrit eredetű jelentése: egyesülés, mely alatt a test, a lélek és a szellem harmonikus egységét érthetjük. Ezt az állapotot a szanszkrit szamádhinak nevezi; a szamádhi egy olyan megvilágosodási élmény, melynek során a jógázó nem csupán saját test, lélek és szellem hármasságának harmóniáját tapasztalhatja meg, de egyben az egész univerzummal való egységét, ahhoz való mélységes kapcsolódását is. A jóga tehát nem csupán testgyakorlás, de nem is vallás, hanem a testnek, a léleknek és a szellemnek integrációjára, ill. ennek megtapasztalására kidolgozott, rendszerezett metodológia.
Az egyik legismertebb jógairányzat a hatha-jóga, mely elnevezése a “ha” és “tha” szavakból épül össze és ezoterikus jelentéssel bír: a “ha” szó Napot jelent, a “tha” pedig Holdat. A hatha jóga kiegyensúlyozza a Nap és Hold jellegű (aktív és passzív, soláris és lunáris, prána és apána) energiákat a szervezetben.
Többnyire mérsékelt ütemben, lépésről lépésre sajátítják el a tanítványok a testtartások (ászanák) technikáját. Az órák felépítése oktatótól függően eltérő, de sok esetben tartalmazzák különböző légzéstechnikák (pránájama) elsajátítását, relaxációt, meditációt, esetleg mantrázást (közös rövid éneklés). Az órák jellege statikus, az ászanákat hosszabb ideig tartják ki a gyakorlók. A hatha jóga gyakorlás ideális teljesen kezdők számára, de az ászanák a magasabb gyakorlottsági szinten álló tanítványok által is könnyen adaptálhatóak.